Kategorie
Porady

Uwaga! Niebezpieczeństwo!

W poniższym artykule przedstawione są treści, które należy koniecznie przeczytać, zapamiętać i stosować.

Produkty spożywcze zakazane dla psa:

  1. Ludzkie posiłki, zwłaszcza mocno przyprawione i słone. Takie menu może doprowadzić w kilka tygodni do trwałego uszkodzenia wątroby, nerek a nawet śmierci!
    • Żywność zawierająca ksylitol.
    • Owoce cytrusowe, winogrona, rodzynki.
    • Orzechy makadamia.
    • Czosnek, cebula, surowe ziemniaki.
    • Kakao, czekolada. Wystarczy pół tabliczki czekolady by śmiertelnie zatruć dużego psa!
    • Kasza jęczmienna typu pęczak.
    • Herbata, kawa, alkohol.
    • Ludzkie leki, suplementy diety, zioła. Wyjątek stanowią te zalecone przez lekarza weterynarii.

    Zasady bezpiecznego domu:

    1. Usuń z zasięgu psa wszystkie trujące rośliny zarówno wewnątrz, jak i w ogrodzie. Jeśli nie jesteś pewien co do właściwości rośliny, sprawdź to w internecie.
    2. Nie dopuść, aby pies miał dostęp do szkodzących mu produktów spożywczych, zabawek dziecka, kosmetyków, chemii domowej. Z jakiegoś powodu jego instynkt nie chce prawidłowo działać gdy są w jego zasięgu.
    3. Sprawdzaj legowisko i zabawki swego pupila czy nie są uszkodzone. Jeśli tak, od razu je wymień.
    4. Zadbaj, aby pies nie towarzyszył Ci podczas gotowania. Wspaniałe zapachy z pewnością zwabią go do kuchni, ale jest to potencjalne źródło nieszczęścia gdy pracujesz z wrzątkiem czy rozgrzanym olejem, a pupil kręci się pod nogami.
    5. Ucz domowników właściwego traktowania psa. Nikt nie lubi gdy sprawia się mu ból. Shih Tzu to pieski, które wspaniale wpisują się w rodzinę z dziećmi oraz osobami z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Dają dużo ciepła i otwierają ludzi na świat. Odwidzięczmy się im dając bezpieczny i przyjazny dom.

    Zasady bezpieczeństwa psa na spacerze:

    1. Na ulicy i w lesie zawsze miej psa na smyczy. Wystarczy chwila zapomnienia i nasz pupil może być ofiarą wypadku komunikacyjnego lub zgubić się w lesie gdy zew natury obudzi w nim instynkt myśliwego.
    2. W Polsce ochrona przeciwkleszczowa to podstawa i to praktycznie przez cały rok. Jeśli uważasz, że skwerek opodal Twojego bloku jest bezpieczny, to gwarantuję że nie jest. Stosuj preparaty przeciwkleszczowe i oglądaj dokładnie psa po spacerze.
    3. W czasie spaceru pies nie może połykać niczego znalezionego przez siebie. Pół biedy jeśli zje odchody innego zwierzęcia. Regularne odrobaczanie powinno załatwić sprawę pasożytów. Taki „posiłek” może się okazać źródłem innych zakażeń, których leczenie będzie się wiązało z długotrwałą procedurą medyczną. By zaradzić takim ciągotkom, wystarczy zastosować suplementację diety i probiotyk. Połknięcie jednak kamyka czy kasztana może już skutkować koniecznością interwencji chirurgicznej w przypadku utknięcia w przewodzie pokarmowym. Dużo poważniejsze skutki może przynieść zjedzenie przez psa trutki na gryzonie/ ślimaki lub gdy zagryzie podtrute zwierzę. W takiej sytuacji należy pilnie skontaktować się z weterynarzem, bo czasem mogą się liczyć minuty by uratować Twojego pupila.
    4. Nie tylko Ty odczuwasz dyskomfort w czasie upałów. Twój pies może dostać udaru. Zagrożenie jest realne w przypadku wszystkich ras, a Shih Tzu ma krótką kufę i to zagrożenie jest jeszcze wyższe. W czasie upałów unikaj spacerów w godzinach południowych. Jeśli jest taka potrzeba, to wychodź z psem tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, na dłuższy spacer wybierz godziny  poranne lub późny wieczór. Miej zawsze dla psa wodę, której będzie mógł się napić podczas spaceru. Dodatkowo pamiętaj, że krótko ostrzyżone psy mogą potrzebować ochrony przed słońcem bo może poparzyć im skórę. No i wreszcie łapki. W upalny dzień asfalt, kostka brukowa stają się dla psa jak rozżarzone węgle. Nie skazuj go na cierpienie chodzenia po nich.
    5. Mróz też bywa dokuczliwy, dlatego dostosuj długość spaceru do możliwości psa. Sól drogowa zalegająca na ulicach i chodnikach może powodować pękanie opuszków. Dlatego przed spacerem zabezpiecz je wazeliną kosmetyczną, a po powrocie do domu przetrzyj wilgotną szmatką lub opłucz.  Przy długim włosie psy są narażone na tworzenie się śnieżnych kulek na łapkach. Nigdy nie usuwaj ich za pomocą gorącej wody. Delikatnie zdejmij ich nadmiar uważając by nie szarpać psa, a następnie spłucz chłodną wodą (nie zimną) lub poczekaj aż śnieg sam się roztopi.
    6. Twój pies jest towarzyski, wiem. Nie każdy pies jednak ma akurat ochotę by się z nim zapoznawać. Utrzymajcie bezpieczny dystans na smyczy, aby móc w porę zainterweniować.