Shih Tzu
Rasa ta pochodzi z Chin i jest najbliższym znanym potomkiem prehistorycznego wilka chińskiego. Dokładne pochodzenie rasy jest owiane tajemnicą, ale uważa się, że pochodzi z Tybetu, a następnie został udomowiony na dworze cesarskim w Chinach, chociaż istnieją różne inne teorie na ten temat. Analiza DNA pokazuje, że dzisiejsza rasa Shih Tzu jest w grupie „starożytnych” ras wskazujących na „bliski związek genetyczny z wilkami”. Inna gałąź rasy, która pochodzi od „Kitchen Midden Dog” doprowadziła do Papillona i długowłosego Chihuahua, a jeszcze inna gałąź „Kitchen Midden Dog” do Pug i Shih Tzu.
Bilbliografia https://www.ibdna.com/shih-tzu-dogs-features-characteristics/


Mówi się również, że rasa ta powstała w Chinach, stąd nazwa „Lion Dog”, w 800 roku p.n.e. Istnieją różne teorie na temat pochodzenia dzisiejszej rasy. Teorie dotyczą tego, że powstała ona z krzyżówki pekińczyka i psa tybetańskiego zwanego Lhasa Apso. Psy w czasach starożytnych były starannie hodowane i można je zobaczyć na dawnych chińskich obrazach. Psy były ulubieńcami cesarzów i tak wysoko cenione, że przez lata Chińczycy nie pozwalali żadnym opuścić Chin. Pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone do Europy (Anglii i Norwegii) w 1930 roku i zostały sklasyfikowane przez Związek Kynologiczny jako „Apsos”. Pierwszy europejski standard dla rasy został napisany w Anglii w 1935 roku przez Shih Tzu Club, a psy otrzymały nową kategorię rasy: Shih Tzu. Rasa szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie, a po II wojnie światowej została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych.
Bibliograf
Shih Tzu to psy pełne charakteru, zawadiackie i radosne. Są jednocześnie dostojne i czasami lubią postawić na swoim. Są czujnymi psami stróżującymi choć to istne oazy wewnętrznego spokoju. Uwielbiają przebywać z ludźmi i są czułymi i opiekuńczymi towarzyszami.
Shih Tzu to bardzo zdrowa rasa, trzeba zwracać uwagę na ewentualne problemy z uszami, oczami i układem oddechowym. Pieski te potrzebują też regularnej opieki stomatologicznej. Mogą mieć problemy z kręgosłupem wynikające z budowy, ponieważ mają krótkie nogi i długie plecy. Źródła podają, że mają tendencję do łatwego przybierania na wadze i mogą stać się otyłe. Nie spotkaliśmy się jednak z takim problemem u żadnego Shih Tzu. Jeśli chodzi o problemy z żywieniem, to raczej trafi się wybredny egzemplarz, któremu trzeba będzie dogadzać by coś zechciał łaskawie zjeść 😉
